Pobjedom nad osječkim Vrijednosnicama u prvoj utakmici finala doigravanja za ulazak u Premijer ligu, košarkaši Kvarnera 2010 napravili su prvi od dva velika koraka potrebna za „doskok“ u elitno košarkaško društvo. Treća ovosezonska utakmica s Osječanima za Riječane je bila i „treća sreća“, jer ekipa iz slavonske metropole porazila ih je u oba susreta regularnog dijela sezone. Ovoga puta gosti nisu bili ni blizu, iako su u prve dvije četvrtine pokazali zašto su stigli do finalne serije.

Gosti su poveli 4:8, no Lisica je s dvije uzastopne trice preokrenuo rezultat (10:8). A kad je Jelenković 5:19 prije kraja četvrtine presjekao loptu i položio za 14:8, Osječani su pozvali prvi time out. Minuta odmora urodila je plodom, jer plavi su ubrzo došli do 17:17. Ipak, prvi je dio završio minimalnim domaćim vodstvom (19:17).

U drugoj dionici Kvarner je u tri navrata imao osam poena prednosti (28:20, 30:22 i 35:27), ali završnica te četvrtine opet je pripala gostima, koji su tricom Primorca u zadnjoj sekundi došli na neugodnih -4 (33:37).

Tricom Marinellija za 47:37 sredinom treće četvrtine Kvarner je prvi put otišao na dvoznamenkastu prednost, a kada je šest uzastopnih poena ubrzo dodao i raspoloženi Čakarun, prednost domaćih 2:23 do kraja treće dionice popela se na visokih 15 poena prednosti (56:41). Čakarunov niz nastavio je Vujasinović, čija je trica za 59:41 na samom kraju trećeg perioda potpuno prelomila utakmicu.

Posljednjih deset minuta utakmice za Kvarner je predstavljalo samo odrađivanje posla za konačnu zasluženu pobjedu od 77:64.

-Utakmica i ambijent bili su dostojni finala. U susret smo ušli motivirani i spremni, nismo osjećali nikakav pritisak, iako još ništa nije gotovo. Ovo je tek prva pobjeda, treba igrati dalje i doći do još jedne. Finala se pobjeđuju čvrstom obranom, koju smo mi danas imali od prve sekunde. Primili smo samo 64 koša i to je bila jedna od ključnih stvari, rekao je nakon utakmice trener Kvarnera 2010 Branimir Pavić.

Pobjeda i vodstvo Kvarnera u finalnoj seriji nisu jedino što treba posebno istaknuti u lijepoj riječkoj košarkaškoj večeri. Prepuna Dvorana Dinko Lukarić na Kozali u koju se „natiskalo“ preko tisuću gledatelja, riječke košarkaške legende te brojni uglednici uz aut liniju na parketu, zalog su puno ljepše košarkaške budućnosti grada košarke, i sredine koja je zbog svoje tradicije i rezultata u prošlosti itekako zaslužila premijerligaša.

Prva utakmica finala Prve lige košarkaša: Kvarner 2010 – Vrijednosnice Osijek 77:64 (19:17, 18:16, 24:10, 16:21). Dvorana “Dinko Lukarić”. Gledatelja: 1.000. Suci: Jurčević, Hordov i Mjeda (svi Split).

Kvarner 2010: Vujasinović 9, Bile 13 (5-6), Štemberger, Delpin, Vucić (0-2), Čakarun 15 (3-7), Lisica 14, Zelanto, Kostić, Jelenković 5, Đugum 8, Marinelli 13.

Vrijednosnice Osijek: Ashton 14 (4-4), Martinović, Kujundžić 15 (1-5), Tomljenović, Dmitrović, Vladović 8, Budimir, Šiško 3 (1-2), Bjelanović 7 (1-3), Primorac 15 (1-2), Šuvak, Kotrulja 2.